Dokumenti i korisna literatura
Dokumenti crkvenog učiteljstva i pastirski dokumenti o životu, braku i obitelji
Nakon drugoga vatikanskog sabora
Za svjesnog je kršćanina nužno poznavati izvore crkvenog nauka. Potrebno je uzeti u obzir ove tekstove:
1. Drugi vatikanski sabor
Dok Lumen gentium (1962.) govori o braku kao o sakramentu, Gaudium et spes (1965.) opisuje što je brak, koje mjesto pripada ljubavi te govori o odnosu ljubavi i plodnosti. Koncilski se oči pritom nisu bavili starim načinom tumačenja is time povezanim raspravom o prvoj i drugoj »svrsi« braka. Oni su, naravno, crpili iz biblijskih izvora i iz tradicije. Može se također reći da su odvojili pljevu krivih utjecaja od pšenice autentične kršćanske tradicije. Time su priveli kraju razvoj koji je prethodio Koncilu i koji je potaknuo D. von Hildebrand. Sve do kraja povijesti jasno je što je kršćanski nauk o ljubavi i braku, a što nije.
2. Humanae vitae - Enciklika o regulaciji začeća (1968.)
Ukoliko je uopće bilo govora o tome, u prijašnjim je dekretima Crkva kontracepciju odbacila kao nemoralnu. Ali kada se radovima Knausa i Ogina saznalo za ženin ciklus s plodnim i neplodnim danima, postavljalo se pitanje hoće li se smisao poslužiti ovim spoznajama kako bi svatko sam mogao odrediti broj djece. Protiv nekih glasova koji su smatrali da je jedini valjani razlog za spoljno sjedinjenje volje da se rodi dijete, učio je Pio XI. u svojoj enciklici Casti connubii (1930.): Supružnicima je dopušteno da zbog važnih razloga svoj ženidbeni odnos ograniči na neplodna razdoblja. U šezdesetim je godinama stvorena takozvana »antibaby pilula«. Mnogi su se kršćani pitali ne bi li s obzirom na nove činjenice bio prikladan i jedan novi odgovor na problem. Pavao VI. oformio je komisiju koja bi trebala preispitati to pitanje. Ali ona je Papi dala dva oprečna stručna mišljenja. Time je bilo jasno da je Papa morao odlučiti i na koncu je u tome ostao sâm. Njegov je odgovor bila enciklika Humanae vitae : svakako je manipulativno odvajanje ljubavnog čina od rađanja nemoralno, neovisno o tome na koji se način to događa. Enciklika je bila, kako je to Hildebrand i prorekao, uistinu »znak kojemu će se proturječiti«, moglo bi se reći, sve do današnjega dana. No ipak danas raste razumijevanje za ovu encikliku.
3. Persona humana (1975.)
S obzirom na određene nejasnoće Kongregacija za nauk vjeruje dala je izjavu o nekim pitanjima spoljne etike. Riječ je o predbračnom odnosu, o samozadovoljavanju i homoseksualnosti. Jasno se ustvrdilo da koliko su god različite spomenute stvari, one su, svaka na svoj način, prema crkvenoj nauci nedopustive.
4. Familiaris consortio (1981.)
Od neprocjenjive važnosti za moralnu teologiju te za pastoral Crkve apostolsko je pismo Familiaris consortio . U njemu papa Ivan Pavao II. sažima nauk Crkve o ljubavi, braku, obitelji u jednoj velikoj sintezi i pritom obrađuje i bolna pojedinačna pitanja dušobrižništva.
5. Mulieris dignitatem
U ovom je dokumentu riječ o teološkom promišljanju o ženi u svjetlu Svetoga pisma i nauka Crkve. Dobrom savješću možemo ga razumjeti barem kao dio katoličkog odgovora na feminističke upite. Čini se, doduše, da njegov domašaj nipošto još nije »stigao« do ljudi!
6. »Otkupljenje tijela« i »Ljudska ljubav« (1985.)
Svojom osobitom darovitošću za biblijsko-teološka promišljanja pape Ivana Pavla II. u ovim svojim takozvanim »Nagovorima srijedom« tijekom četiri godine tumači crkveni nauk o braku. Čitatelj će se iznenaditi što sve Papa pronalazi u tekstovima Biblije i kako je crkveni nauk s tim u suglasnosti.
7. Donum vitae - Naputak o poštivanju ljudskog života u nastanku i dostojanstvu rađanja (1987.) (link)
Godine 1978. rođeno je prvo takozvano dijete iz epruvete. Nanovo se postavilo pitanje može li Crkva odobriti ovaj postupak koji se za supružnike bez djece čini tako dobrotvornim. Nakon iscrpnih studija došao je ovaj odgovor: Ne, ova je metoda nespojiva s crkvenim poimanjem spolnosti.
8. Katekizam Katoličke Crkve (1994.)
Katekizam je sažetak nauka Katoličke Crkve o ljubavi i spolnosti. On to čini time da citira odlučujuće rečenice iz dokumenata. U svom je načinu govora, u ovom poglavlju, vjerniji tradiciji nego načinu učenja Ivana Pavla II.
9. Istinski sjaj
Enciklika samo neizravno dodiruje pitanje bračnog morala. Ona, naime, odbacuje etičku teoriju takozvanog »odmjeravanja dobara« na temelju kojeg bi se moralo reći da nema Božjih zapovijedi koje uvijek vrijede, da se konkretno djelovanje može određivati samo od slučaja do slučaja. Kad bi ovo poimanje bilo ispravno, vrijedilo bi i za područje spolnosti. Ivan Pavao II. odbacuje ovo uvjerenje.
10. Pismo Ivana Pavla II. kršćanskim obiteljima
Težište navještaja Ivana Pavla II. leži na obitelji od koje on očekuje odlučujući doprinos novoj evangelizaciji svijeta. Stoga je Papa 1994., u Međunarodnoj godini obitelji, napisao pismo svim obiteljima u kojem kršćanski nauk tumači u smislu kulture ljubavi.
11. Pismo pape Ivana Pavla II. ženama
U ovom se pismu papa Ivan Pavao II. prije Svjetske konferencije o ženi u Pekingu (1996.) pozabavio potrebe žena. Osobito su ga u tome zanimali mnogostruki oblici ugnjetavanja žena.
12. Evangelium vitae (1995.)
S obzirom na razvoj kojim se peta zapovijed na dramatičan način dovodi u pitanje, enciklika tumači dotični nauk Crkve i ugrožavanjima ljudskog života suprotstavlja »evanđelje života«.
13. Ljudska spolnost: istina i značenje. Priprava na sakrament ženidbe (1996.)
(Kardinal Alfonso kardinal López Trujillo, predsjednik Papinskog vijeća za obitelj)
Dokument sažima bitne elemente dobre priprave za brak, osim toga potiče na praćenje mladih brakova u prvim godinama. Obraća se biskupskim konferencijama koje trebaju prilagoditi svojoj situaciji.
Korisna literatura
Albisetti, Valerio: Terapija bračne ljubavi, Biblioteka oko tri ujutro, Zagreb,1998.
Aračić, Pero: Rasti u ljubavi - Priprava za brak i obitelj i pastoral zaručnika, Glas Koncila, Zagreb, 2000.
Aračić, Pero; Dogan, Nikola i drugi: Obitelji, postani ono što jesi! Radovi simpozija o Pubudnici Ivana Pavla II „Familiaris consortio - Obiteljska zajednica" u Đakovu, 28. - 30. studenog 1984; Đakovo, 1984.
Aračić, Pero; Dogan, Nikola i drugi: Uspjeli brak - sretna obitelj. Zbornik radova simpozija o „Pastoralu braka i obitelji u prvih deset godina"; Đakovo, 1989.
Aračić, Pero, ur.: Obitelj u Hrvatskoj - stanje i perspektive. Zbornik radova Studijskih dana u Đakovu, 20. - 22. listopada 1994.; Đakovo, 1995. (monografija).
Baloban, Josip: Crkvenost i obitelj pred izazovima, Glas Koncila & Denona, Zagreb, 2004.
Baloban, Josip (prir.): U potrazi za identitetom - Komparativna studija vrednota: Hrvatska i Europa, Golden Marketing - tehnička knjiga, 2005.
Baloban, Stjepan (ur.): Hrvatska obitelj na prekretnici, Centar za promicanje socijalnog nauka Crkve i Glas Koncila, Zagreb, 2001.
Barben, Clayton C: Glava obitelji - Kršćansko očinstvo u suvremenom svijetu, Verbum, Split, 2005.
Covey, Stephen R: 7 navika uspješnih obitelji - kako izgraditi izvrsnu obiteljsku kulturu u uzburkanom svijetu?, Mozaik knjiga, Zagreb, 1998.
Brajša, Pavao: Umijeće bračne ljubavi, CASH, Pula, 1998.
Brajša, Pavao: Umijeće bračnog života, Državni zavod za zaštitu obitelji, materinstva i mladeži, Zagreb. 1997. godine.
Brajša, Pavao: Očevi gdje ste? Školske novine, Zagreb, 1995.
Brajša, Pavao: Roditelji i djeca, Glas Koncila, Zagreb, 2003.
Bonacci, Mary Beth: Prava ljubav, Verbum, Split, 2004.
Billings, Evelyn: Billingsova metoda, Obiteljski centar, Zagreb, 2000.
Caretto, Carlo: Obitelj, mala crkva, UPT, Đakovo
Campbell, Ross: Kako zaista voljeti svoje dijete, STEPress, Zagreb, 2001.
Campbell, Ross i Chapman, Gary: Pet jezika ljubavi djece, Katarina Zrinski, Varaždin, 2004.
Chapman, Gary: Pet jezika ljubavi - Kako partneru izraziti duboke osjećaje, VBZ, Zagreb, 2003.
Daniel Ange: Tvoje tijelo stvoreno za ljubav, UPT, Đakovo,
Durand, Dave, Upravljanje vremenom za katolike, Verbum, Split, 2004.
Fregni, Gianfranco: O bračnoj ljubavi - Misli crkvenih otaca, Verbum, Split, 2002.
Frkin, Vatroslav: Bitne oznake bračne ljubavi, UPT, Đakovo
Fuček, Ivan: Obnova braka i obitelji, Centar za bioetiku FTIDI, 1998. (monografija).
Fuček, Ivan: Moralno-duhovni život - Predbračna ljubav, bračna ljubav, Verbum, Split, 2005.
Gelo, Jakov; Akrap, Anđelko i Čipin, Ivan: Temeljne značajke demografskog razvoja Hrvatske (Bilanca 20. stoljeća); Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, Zagreb, 2005. (monografija).
Hildebrand, Alice Von: Ljubavlju oplemenjeni, Verbum, Split, 2006.
Ivančić, Tomislav: Liječiti brak i obitelj, Teovizija, 2000. (monografija).
Laun, Andreas: Ljubav i partnerstvo, Verbum, Split, 2005.
Liss, Berhnard, Brak može uspjeti, UPT, Đakovo
Martinović-Vlahović, Ružica: Prirodno planiranje obitelji, Filozofsko-teološki institut Družbe Isusove, Zagreb, 2005.
Meves, Christa: Bračna abeceda, Djeci s problemima treba pomoći, Naša djeca odrastaju; u izdanju UPT, Đakovo
Murphy, Ann i John: Uspješno roditeljstvo, UPT, Đakovo
Nikić, Mijo: Psihologija obitelji - Psihološko-teološko promišljanje, Filozofsko-teološki institut Družbe Isusove, Zagreb, 2004.
Peraica, Margarita i Znidarčić Željka (ur.): Ljubav i brak, Centar za bioetiku FFDI, Zagreb, 2002.
Ponsard, Christine: Vjera u obitelji, Verbum, Split, 2006.
Salvoldi, Valentino: Tijelo - to smo mi, Kršćanska sadašnjost, Zagreb, 1997.
Šolić, Petar: Moralni aspekti ljudske seksualnosti, Crkva u svijetu, Split, 2001.
Tournier, Paul: Više razumijevanja u braku, Provincijalat franjevaca trećoredaca, Zagreb, 2000.
Townsend, Kelly J: Duhovni pristup rađanju, Teovizija, Zagreb, 2003.
Volarić-Mršić, Ana: Status ljudskog embrija, Centar za bioetiku FFDI, Zagreb, 2001.
Volarić-Mršić, Ana: Kultura života - radovi simpozija Pokreta za život Krčke biskupije, Centar za bioetiku, Zagreb, 2002.
Vukasović, Ante: Obitelj i moralni razvoj mladeži, UPT, Đakovo
Nakon drugoga vatikanskog sabora
Za svjesnog je kršćanina nužno poznavati izvore crkvenog nauka. Potrebno je uzeti u obzir ove tekstove:
1. Drugi vatikanski sabor
Dok Lumen gentium (1962.) govori o braku kao o sakramentu, Gaudium et spes (1965.) opisuje što je brak, koje mjesto pripada ljubavi te govori o odnosu ljubavi i plodnosti. Koncilski se oči pritom nisu bavili starim načinom tumačenja is time povezanim raspravom o prvoj i drugoj »svrsi« braka. Oni su, naravno, crpili iz biblijskih izvora i iz tradicije. Može se također reći da su odvojili pljevu krivih utjecaja od pšenice autentične kršćanske tradicije. Time su priveli kraju razvoj koji je prethodio Koncilu i koji je potaknuo D. von Hildebrand. Sve do kraja povijesti jasno je što je kršćanski nauk o ljubavi i braku, a što nije.
2. Humanae vitae - Enciklika o regulaciji začeća (1968.)
Ukoliko je uopće bilo govora o tome, u prijašnjim je dekretima Crkva kontracepciju odbacila kao nemoralnu. Ali kada se radovima Knausa i Ogina saznalo za ženin ciklus s plodnim i neplodnim danima, postavljalo se pitanje hoće li se smisao poslužiti ovim spoznajama kako bi svatko sam mogao odrediti broj djece. Protiv nekih glasova koji su smatrali da je jedini valjani razlog za spoljno sjedinjenje volje da se rodi dijete, učio je Pio XI. u svojoj enciklici Casti connubii (1930.): Supružnicima je dopušteno da zbog važnih razloga svoj ženidbeni odnos ograniči na neplodna razdoblja. U šezdesetim je godinama stvorena takozvana »antibaby pilula«. Mnogi su se kršćani pitali ne bi li s obzirom na nove činjenice bio prikladan i jedan novi odgovor na problem. Pavao VI. oformio je komisiju koja bi trebala preispitati to pitanje. Ali ona je Papi dala dva oprečna stručna mišljenja. Time je bilo jasno da je Papa morao odlučiti i na koncu je u tome ostao sâm. Njegov je odgovor bila enciklika Humanae vitae : svakako je manipulativno odvajanje ljubavnog čina od rađanja nemoralno, neovisno o tome na koji se način to događa. Enciklika je bila, kako je to Hildebrand i prorekao, uistinu »znak kojemu će se proturječiti«, moglo bi se reći, sve do današnjega dana. No ipak danas raste razumijevanje za ovu encikliku.
3. Persona humana (1975.)
S obzirom na određene nejasnoće Kongregacija za nauk vjeruje dala je izjavu o nekim pitanjima spoljne etike. Riječ je o predbračnom odnosu, o samozadovoljavanju i homoseksualnosti. Jasno se ustvrdilo da koliko su god različite spomenute stvari, one su, svaka na svoj način, prema crkvenoj nauci nedopustive.
4. Familiaris consortio (1981.)
Od neprocjenjive važnosti za moralnu teologiju te za pastoral Crkve apostolsko je pismo Familiaris consortio . U njemu papa Ivan Pavao II. sažima nauk Crkve o ljubavi, braku, obitelji u jednoj velikoj sintezi i pritom obrađuje i bolna pojedinačna pitanja dušobrižništva.
5. Mulieris dignitatem
U ovom je dokumentu riječ o teološkom promišljanju o ženi u svjetlu Svetoga pisma i nauka Crkve. Dobrom savješću možemo ga razumjeti barem kao dio katoličkog odgovora na feminističke upite. Čini se, doduše, da njegov domašaj nipošto još nije »stigao« do ljudi!
6. »Otkupljenje tijela« i »Ljudska ljubav« (1985.)
Svojom osobitom darovitošću za biblijsko-teološka promišljanja pape Ivana Pavla II. u ovim svojim takozvanim »Nagovorima srijedom« tijekom četiri godine tumači crkveni nauk o braku. Čitatelj će se iznenaditi što sve Papa pronalazi u tekstovima Biblije i kako je crkveni nauk s tim u suglasnosti.
7. Donum vitae - Naputak o poštivanju ljudskog života u nastanku i dostojanstvu rađanja (1987.) (link)
Godine 1978. rođeno je prvo takozvano dijete iz epruvete. Nanovo se postavilo pitanje može li Crkva odobriti ovaj postupak koji se za supružnike bez djece čini tako dobrotvornim. Nakon iscrpnih studija došao je ovaj odgovor: Ne, ova je metoda nespojiva s crkvenim poimanjem spolnosti.
8. Katekizam Katoličke Crkve (1994.)
Katekizam je sažetak nauka Katoličke Crkve o ljubavi i spolnosti. On to čini time da citira odlučujuće rečenice iz dokumenata. U svom je načinu govora, u ovom poglavlju, vjerniji tradiciji nego načinu učenja Ivana Pavla II.
9. Istinski sjaj
Enciklika samo neizravno dodiruje pitanje bračnog morala. Ona, naime, odbacuje etičku teoriju takozvanog »odmjeravanja dobara« na temelju kojeg bi se moralo reći da nema Božjih zapovijedi koje uvijek vrijede, da se konkretno djelovanje može određivati samo od slučaja do slučaja. Kad bi ovo poimanje bilo ispravno, vrijedilo bi i za područje spolnosti. Ivan Pavao II. odbacuje ovo uvjerenje.
10. Pismo Ivana Pavla II. kršćanskim obiteljima
Težište navještaja Ivana Pavla II. leži na obitelji od koje on očekuje odlučujući doprinos novoj evangelizaciji svijeta. Stoga je Papa 1994., u Međunarodnoj godini obitelji, napisao pismo svim obiteljima u kojem kršćanski nauk tumači u smislu kulture ljubavi.
11. Pismo pape Ivana Pavla II. ženama
U ovom se pismu papa Ivan Pavao II. prije Svjetske konferencije o ženi u Pekingu (1996.) pozabavio potrebe žena. Osobito su ga u tome zanimali mnogostruki oblici ugnjetavanja žena.
12. Evangelium vitae (1995.)
S obzirom na razvoj kojim se peta zapovijed na dramatičan način dovodi u pitanje, enciklika tumači dotični nauk Crkve i ugrožavanjima ljudskog života suprotstavlja »evanđelje života«.
13. Ljudska spolnost: istina i značenje. Priprava na sakrament ženidbe (1996.)
(Kardinal Alfonso kardinal López Trujillo, predsjednik Papinskog vijeća za obitelj)
Dokument sažima bitne elemente dobre priprave za brak, osim toga potiče na praćenje mladih brakova u prvim godinama. Obraća se biskupskim konferencijama koje trebaju prilagoditi svojoj situaciji.
Korisna literatura
Albisetti, Valerio: Terapija bračne ljubavi, Biblioteka oko tri ujutro, Zagreb,1998.
Aračić, Pero: Rasti u ljubavi - Priprava za brak i obitelj i pastoral zaručnika, Glas Koncila, Zagreb, 2000.
Aračić, Pero; Dogan, Nikola i drugi: Obitelji, postani ono što jesi! Radovi simpozija o Pubudnici Ivana Pavla II „Familiaris consortio - Obiteljska zajednica" u Đakovu, 28. - 30. studenog 1984; Đakovo, 1984.
Aračić, Pero; Dogan, Nikola i drugi: Uspjeli brak - sretna obitelj. Zbornik radova simpozija o „Pastoralu braka i obitelji u prvih deset godina"; Đakovo, 1989.
Aračić, Pero, ur.: Obitelj u Hrvatskoj - stanje i perspektive. Zbornik radova Studijskih dana u Đakovu, 20. - 22. listopada 1994.; Đakovo, 1995. (monografija).
Baloban, Josip: Crkvenost i obitelj pred izazovima, Glas Koncila & Denona, Zagreb, 2004.
Baloban, Josip (prir.): U potrazi za identitetom - Komparativna studija vrednota: Hrvatska i Europa, Golden Marketing - tehnička knjiga, 2005.
Baloban, Stjepan (ur.): Hrvatska obitelj na prekretnici, Centar za promicanje socijalnog nauka Crkve i Glas Koncila, Zagreb, 2001.
Barben, Clayton C: Glava obitelji - Kršćansko očinstvo u suvremenom svijetu, Verbum, Split, 2005.
Covey, Stephen R: 7 navika uspješnih obitelji - kako izgraditi izvrsnu obiteljsku kulturu u uzburkanom svijetu?, Mozaik knjiga, Zagreb, 1998.
Brajša, Pavao: Umijeće bračne ljubavi, CASH, Pula, 1998.
Brajša, Pavao: Umijeće bračnog života, Državni zavod za zaštitu obitelji, materinstva i mladeži, Zagreb. 1997. godine.
Brajša, Pavao: Očevi gdje ste? Školske novine, Zagreb, 1995.
Brajša, Pavao: Roditelji i djeca, Glas Koncila, Zagreb, 2003.
Bonacci, Mary Beth: Prava ljubav, Verbum, Split, 2004.
Billings, Evelyn: Billingsova metoda, Obiteljski centar, Zagreb, 2000.
Caretto, Carlo: Obitelj, mala crkva, UPT, Đakovo
Campbell, Ross: Kako zaista voljeti svoje dijete, STEPress, Zagreb, 2001.
Campbell, Ross i Chapman, Gary: Pet jezika ljubavi djece, Katarina Zrinski, Varaždin, 2004.
Chapman, Gary: Pet jezika ljubavi - Kako partneru izraziti duboke osjećaje, VBZ, Zagreb, 2003.
Daniel Ange: Tvoje tijelo stvoreno za ljubav, UPT, Đakovo,
Durand, Dave, Upravljanje vremenom za katolike, Verbum, Split, 2004.
Fregni, Gianfranco: O bračnoj ljubavi - Misli crkvenih otaca, Verbum, Split, 2002.
Frkin, Vatroslav: Bitne oznake bračne ljubavi, UPT, Đakovo
Fuček, Ivan: Obnova braka i obitelji, Centar za bioetiku FTIDI, 1998. (monografija).
Fuček, Ivan: Moralno-duhovni život - Predbračna ljubav, bračna ljubav, Verbum, Split, 2005.
Gelo, Jakov; Akrap, Anđelko i Čipin, Ivan: Temeljne značajke demografskog razvoja Hrvatske (Bilanca 20. stoljeća); Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, Zagreb, 2005. (monografija).
Hildebrand, Alice Von: Ljubavlju oplemenjeni, Verbum, Split, 2006.
Ivančić, Tomislav: Liječiti brak i obitelj, Teovizija, 2000. (monografija).
Laun, Andreas: Ljubav i partnerstvo, Verbum, Split, 2005.
Liss, Berhnard, Brak može uspjeti, UPT, Đakovo
Martinović-Vlahović, Ružica: Prirodno planiranje obitelji, Filozofsko-teološki institut Družbe Isusove, Zagreb, 2005.
Meves, Christa: Bračna abeceda, Djeci s problemima treba pomoći, Naša djeca odrastaju; u izdanju UPT, Đakovo
Murphy, Ann i John: Uspješno roditeljstvo, UPT, Đakovo
Nikić, Mijo: Psihologija obitelji - Psihološko-teološko promišljanje, Filozofsko-teološki institut Družbe Isusove, Zagreb, 2004.
Peraica, Margarita i Znidarčić Željka (ur.): Ljubav i brak, Centar za bioetiku FFDI, Zagreb, 2002.
Ponsard, Christine: Vjera u obitelji, Verbum, Split, 2006.
Salvoldi, Valentino: Tijelo - to smo mi, Kršćanska sadašnjost, Zagreb, 1997.
Šolić, Petar: Moralni aspekti ljudske seksualnosti, Crkva u svijetu, Split, 2001.
Tournier, Paul: Više razumijevanja u braku, Provincijalat franjevaca trećoredaca, Zagreb, 2000.
Townsend, Kelly J: Duhovni pristup rađanju, Teovizija, Zagreb, 2003.
Volarić-Mršić, Ana: Status ljudskog embrija, Centar za bioetiku FFDI, Zagreb, 2001.
Volarić-Mršić, Ana: Kultura života - radovi simpozija Pokreta za život Krčke biskupije, Centar za bioetiku, Zagreb, 2002.
Vukasović, Ante: Obitelj i moralni razvoj mladeži, UPT, Đakovo